Naime, cilj projekta je revitalizirati i ponovno staviti u upotrebu zapuštenu baštinu jadranskog krajolika te lokalnom stanovništvu i turistima, na siguran način, učiniti dostupnim trenutno zapuštene građevine, vojne utvrde i bunkere koji predstavljaju važan oblik kulturne baštine sa značajnim ekonomskim, turističkim i kulturnim potencijalom. Tako se u Rijeci i Zadru namjeravaju staviti u funkciju talijanski bunkeri, a u Splitu revitalizirati Poljoprivrednu zadrugu Kaštela COOP i autohtonu vinsku sortu kaštelanski crljenak. 

Srđan Škunca, pročelnik Odjela za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem Grada Rijeke istaknuo je kako je Rijeka za svoj dio projekta izabrala Aplski bedem, sustav talijanskih vojnih fortifikacija koje su u Rijeci bile predmetom istraživanja entuzijasta. Alpski bedem čini velik broj objekata, od kojih je jedan već stavljen u funkciju kao Astronomski centar Rijeka, a u sklopu projekta Revival Rijeka će prezentirati bunker Katarina B. Riječ je o izuzetno kvalitetno sačuvanoj utvrdi, koja ima vrlo atraktivan podzemni i nadzemni dio i koji je dobar reprezentant složenog fortifikacijskog sustava koji se naravno ne može u cijelosti prezentirati, ali ova lokacija  bi trebala poslužiti kao interpretacijski centar segmenta vojne baštine na području Rijeke. 

Antonija Mlikota, predstavnica Sveučilišta u Zadru, prezentirala je Digitalni dokumentacijski centar izgubljene baštine. Web stranica ima 3 najvažnija segmenta – popis lokacija, zemljovid s lokacijama i video galerije. Posjetitelji mogu pristupiti svakom mjestu i saznati glavne informacije poput tipologije, godine izgradnje, izvornog imena, stila gradnje, arhitekta i vlasnika, dok nakon toga slijede i temeljita objašnjenja tipologije i stila, arhitektonskog opisa, povijesnog i urbanog konteksta, te potencijala stvaranja nove turističke ponude. Za sve postoje i fotogalerije koje prikazuju lokalitete i daju vizualni prikaz izgubljene baštine.

Mlikota je predstavila zadarski projekt revitalizacije bunkera, a Maja Vukan, predstavnica Javne ustanove RERA S.D. za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije, namjeru da se kroz Revival projekt revitalizira autohtona vinska sorta. Naime, upravo se ovdje može izvrsno primijeniti storytelling koncept, odnosno „Priča o Junaku - Kaštelanskom Crljenku”. Svi znamo kako je prije puna dva desetljeća utvrđeno kako je autohtona loza kaštelanski Crljenak predak kalifornijski svjetski poznatom Zinfandelu, pa se zdušno radi na promociji te nevjerojatne priče. U planu su razne aktivnosti koje će promovirati Crljenak kao vrijedan i zasigurno nedovoljno iskorišten resurs našeg područja. A djelić tih aktivnosti, gdje bi Crljenak postao pravi kaštelanski brand, vinova loza i vino koje je othranilo generacije i generacije Kaštelana su: održavanje Sajma, pa organizacija kulturnih događanja, izrade brošura, snimanje kratkih promotivnih video zapisa, promotivne aktivnosti na društvenim mrežama i slično... kao i formiranje Kreativne ulice kaštelanskog Crljenka.

Idućeg je dana na postamentima na riječkome Korzu postavljena izložba Projekt Revival. Izložba prikazuje građevine, vojne utvrde i bunkere koji su izgrađeni kroz 20. stoljeće na području gradova koji sudjeluju u projektu – Rijeke, Zadra i Splita te talijanskih gradova Campobasso, Cesenatico i Pesaro. Riječ je o građevinama koje imaju značajnu arhitektonsku i povijesnu važnost te predstavljaju izvanredne primjere industrijske arheologije, racionalističke i modernističke arhitekture. Sve te građevine trebale bi ponovno oživjeti kroz ovaj projekt i uklopiti se u međunarodnu kulturnu rutu pod sloganom „Oživimo ih ponovo“ – Revitalizacija i ponovna upotreba izgubljene baštine 20. stoljeća.

 

HRT Radio Rijeka 

Novi List 

Grad Rijeka 

Grad Rijeka