NET4MPLASTIC – New Technologies for macro and Microplastic Detection and Analysis in the Adriatic Basin projekt je predložen od strane JU Razvojne agencije Splitsko-dalmatinske županije (RERA-e) unutar kategorije Doprinos obrazovanju, znanosti i inovacijama. Provodio se je od početka 2019. godine do kraja lipnja 2023. godine, a ukupna vrijednost mu je bila  2.478.640,00 eura, od čega bespovratnih 2.106.844,00 eura te vlastitih 371.796,00 eura.

Projektom je razvijen sustav ranog upozoravanja na akumulacije plastike i mikroplastike u Jadranu te poticanje razvoja upotrebe dronova za prikupljanje podataka o stanju morskog okoliša kao i sličnih tehnologija. Prikupljeni podaci ujedno su iskorišteni za dodatne analize kako bi se razmotrio utjecaj mikroplastike iz morskog okoliša na ljudsko zdravlje (konzumacijom školjki npr.).

Analize koje su se provodile na temelju uzoraka prikupljenih na više lokacija duž obiju strana Jadrana (Italije i Hrvatske), ukazale su na pojavnost mikroplastike i sveprisutnost u morskom okolišu, obzirom da su čestice MP pronađene i u sedimentu na plažama, na površini mora, a i u školjkama, ali su i pokazale  da se može smanjiti rizik nehotične konzumacije čestica MP odnosno smanjiti utjecaj na ljudsko zdravlje. Ipak, iako je utvrđeno da određeni rizik postoji, zaključeno je da treba obaviti dodatna istraživanja kako bi sa sigurnošću mogli reći koliko je takav utjecaj štetan.

 

Regione Marche i Consiglio Nazionale Delle Ricerche – Istituto Di Scienze Marine napravili su niz simulacija o mogućem raspršivanju i nakupljanju mikroplastike, temeljem stvarnih podataka dobivenih od ostalih projektnih partnera s 4 pilot područja: Delta Po, Pescara, Kvarnerski zaljev i Južni Jadran (splitsko područje).

JU RERA S.D. organizirala je testiranja, analize i mjerenja na Jadranu, na području južnog Jadrana, kroz ugovorenu suradnju s Institutom za oceanografiju i ribarstvo iz Splita. Metodologija uzorkovanja mikroplastike s površine mora je standardna MSFD metodologija, razvijena, testirana i korištena u Jadranu tijekom projekta DeFishGear koju upravo JU RERA prenijela u ovaj projekt u trenutku kada je jasno da se radi o najprimjerenijoj opciji.
U sklopu projekta razvijen je Marine Drone integriran s mjernim instrumentima i sondama te softverska web-GIS platforma s vremenskim i prostornim informacijama za pristup integriranom prikazu distribucije mikro i makro plastike u Jadranskom moru.

Web aplikacija korisna je za  prikaz podataka vezanih uz prognozu sezonske distribucije mikroplastike,  učitavanje i prikaz rezultata specifičnih kampanja praćenja mikroplastike,  učitavanje i prikaz rezultata laboratorijskih analiza,  učitavanje i prikaz podataka vezanih uz mikroplastiku (morski otpad) te za obavijest dionicima o eventualnoj kritičnoj prognozi distribucije mikroplastike.
Kreirana je i javno dostupna interaktivna karta “DynamicMap.html” za pregled europskih projekata koji se bave pitanjem smanjenja morskog otpada (link: https://www.net4mplastic.net/data2/).

 

Kao Županija velikim dijelom smještena na obali jadranskog sliva, od samih početaka uključivanja u EU projekte, jedna od najvažnijih tema kojom se bavi (u SDŽ, potom i JU RERA) je pitanje dobrog morskog okoliša te smanjenje i sprječavanje stvaranja otpada iz mora. Osnovno polazište jest da se problem otpada iz mora ne može rješavati isključivo unutar nacionalnih granica.
Novim saznanjima o podrijetlu, brojnosti i rasprostranjenosti mikroplastike u morskim sustavima te primjenom novih tehnologija, omogućeno je aktivno praćenje akumulacije mikroplastike, procjena rizika za ljudsko zdravlje te dodatni podaci vezno uz pitanja gospodarenja otpadom i otpadom iz mora kao posebnom kategorijom otpada.

 U tijeku je još jedan u nizu projekata koji se bave smanjenjem plastike u morskom okolišu, koji se pripremio i provodi se u suradnji s nekoliko projektnih partnera iz spomenutih projekata: FishNoWaste – Smanjenje i upravljanje otpadom u ribarskim lukama Jadranskog mora s ciljem promicanja održivog ribarstva i koji traje do 2026. godine.

Vodeći partner na projektu NET4MPLASTIC bio je UNITS – Sveučilište Trst, a projektni partneri: Regija Marche, Hydra Solutions srl, Javni veterinarski zavod Abruzza i regije Molise, Prosoft d.o.o. , Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije), JU RERA S.D. za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije, Sveučilište u Splitu Fakultet građevinsrstva, arhitekture i geodezije.

Izvor: Župan.hr