Europska komisija objavila je Komunikaciju „Put prema sljedećem višegodišnjem financijskom okviru”

U njoj se navode ključni politički i proračunski izazovi koji će utjecati na strukturu sljedećeg višegodišnjeg financijskog okvira (VFO). To će biti temelj za razmatranja o tome kako proračun EU-a prilagoditi novim potrebama i prioritetima. Uz Komunikaciju Komisija pokreće kampanju na razini Europe koja uključuje razne dionike, kao što su vlade država članica, regionalni subjekti i građani.

Središnja uloga proračuna EU-a u ostvarivanju prioriteta Unije

Europski proračun podupire građane, poljoprivrednike, istraživače, poduzeća i regije u cijeloj Europi i šire. Pokazao se ključnim za pobošljanje života Europljana: uz instrument NextGenerationEU pridonio je prevladavanju krize izazvane pandemijom bolesti COVID-19 i energetske krize, spašavanju milijuna radnih mjesta u razdoblju ograničenja kretanja i ulaganjima u našu čistu i digitalnu budućnost. Iz proračuna EU-a pružena je i dotad nezabilježena potpora Ukrajini i sigurnosti Europe u kontekstu ruske ratne agresije. 

Sljedeći dugoročni proračun, koji će se početi izvršavati 2028., ima težak zadatak, a to je ispuniti sve veća očekivanja od djelovanja EU-a. Da bi proračun EU-a bio prikladan za ostvarivanje naših ambicija, osigurao otplatu zajmova u okviru instrumenta NextGenerationEU, a istodobno zajamčio stabilne financijske doprinose država članica, trebamo uvesti nova vlastita sredstva. Status quo nije opcija. Trebamo donijeti odluke. EU mora maksimalno povećati učinak svakog utrošenog eura i usmjeriti se na prioritete i ciljeve u područjima u kojima je djelovanje EU-a najpotrebnije.

Zbog novih izazova i očekivanja u pogledu djelovanja EU-a treba preispitati funkcioniranje proračuna EU-a i prilagoditi ga budućim potrebama. Za postizanje slobodne, demokratske, snažne, sigurne, prosperitetne i konkurentne Europe potrebno je reformirati i pojačati proračun EU-a kako bi postao jednostavniji, fleksibilniji, usmjereniji i učinkovitiji.

Novi pristup modernom proračunu EU-a trebao bi uključivati plan s ključnim reformama i ulaganjima za svaku zemlju, osmišljen i proveden u partnerstvu s nacionalnim, regionalnim i lokalnim tijelima. U okviru Europskog fonda za konkurentnost trebalo bi uspostaviti ulagački kapacitet za podupiranje strateških sektora i ključnih tehnologija. Osim toga, obnovljeno financiranje vanjskog djelovanja trebalo bi biti učinkovitije, usmjerenije i usklađenije sa strateškim interesima te doprinositi novoj vanjskoj politici. U proračun bi trebalo ugraditi i dodatne mjere zaštite vladavine prava. Nadalje, proračun EU-a trebao bi se moći osloniti na modernizirane prihode kako bi se osiguralo dostatno i održivo financiranje naših zajedničkih prioriteta.

Zajedničko oblikovanje proračuna

Proračun EU-a koristi svim Europljanima, pa i oni trebaju imati priliku izraziti svoja stajališta o budućnosti proračuna EU-a. Zato je Komisija danas pokrenula javno savjetovanje u kojem je dionike i građane pozvala da iznesu mišljenja o budućem proračunu EU-a i politikama koje bi trebao podupirati. Savjetovanja će trajati 12 tjedana, a mogu se pronaći na sljedećim poveznicama:

Na panelu građana i građanki 150 Europljana i Europljanki raspravljat će i davati konkretne preporuke za sljedeći proračun EU-a. Svi će moći sudjelovati u toj raspravi na popratnoj internetskoj platformi. Osim toga, tijekom svoje europske turneje (Tour d'Europe) u 2025. povjerenik Serafin pojedinačno će se savjetovati s tijelima država članica, regionalnim dionicima i korisnicima proračuna EU-a.

Komisija poziva sve institucije i tijela EU-a te partnere koji izvršavaju proračun EU-a da sudjeluju u razmatranjima na temu budućeg proračuna EU-a.

Svoj službeni prijedlog višegodišnjeg financijskog okvira predstavit će u srpnju 2025. kako bi se dogovor o njemu postigao do početka provedbe u siječnju 2028.

Više na poveznici.

 

 

Komisija utvrdila put prema sljedećem dugoročnom proračunu EU-a