Međunarodni europski projekti poput AdriaClima još jednom su pokazali potrebu zajedničkog djelovanja i suradnje znanosti i donositelja odluka kako bi se spriječile i/ili ublažile posljedice klimatskih promjena koje se odnose na mora i priobalna područja. Rješenja za globalni problem klimatskih promjena u smislu podizanja razine mora i oceana postoje, samo kroz AdriaClim je razvijeno niz alata za njihovo praćenje, ali je vremena sve manje i potrebno je brzo i stručno djelovati, poruke su s konferencije"Znanost i upravljanje: more mogućnosti za prilagodbu obali” održane 9. svibnja u Ravenni.

Konferencija organizirana u sklopu projekta AdriaClim je okupila predstavnike 19 organizacija, institucija, jedinica regionalne i lokalne uprave i samouprave te nevladinih udruga i medija s ciljem prezentacije rezultata projekta sa svim zainteresiranim stranama, posebice s kreatorima politika, te rasprave odnosa između znanosti i politike sa sudionicima različitih vještina i profesionalnih profila.
Događaju su prisustvovali vodeći međunarodni stručnjaci sa sveučilišta, istraživačkih centara i centara za obuku u području klimatskih promjena i prilagodbe obale, profesionalci i tehničari, novinari, politički akteri i donositelji odluka, predstavnici nevladinih organizacija i civilnog društva.

Tematski, konferencija je bila podijeljena u četiri tematske sesije sa stručnjacima, novinarima, istraživačima, znanstvenim komunikatorima i političarima. Moderator je bio Marco Motta, novinar "Radio3 Science". Razgovaralo se o međunarodnim strategijama za zaštitu obale, o znanosti kao podršci politikama, usporedbi stajališta te o lokalnim prilagodbama, sudjelovanju i komunikaciji.

Na prvoj, uvodnoj sesiji "Međunarodne strategije upravlja morem i obalnim područjem" govorili su Gianandrea Baroncini (Općina Ravenna), Andrea Valentini  (ArpaeEmilia-Romagna), Marin Miletić (IT-HR Zajedničko tajništvo) i Gabriele Fasani (Regija Emilia-Romagna, Koordinacija europskih politika).
Druga sesija bila je posvećena potrebi suradnje znanosti i politike. "Znanost u potpori politikama - usporedba stajališta u međunarodnoj, nacionalnoj i lokalnoj dimenziji". U sklopu nje, uvodno je o doprinosuAdriaClim projekta: od globalnih klimatskih modela do lokalnih pokazatelja zanimljivo govorilaGiorgiaVerri, a slijedila su je izlaganja Davidea Cesarija (Arpae- ArpaeEmilia-Romagna), Maurizija Ferle(Istituto Superiore per la Protezione e la RicercaAmbientale - ISPRA), Alessandra Brattija (Autorità Distrettuale del Fiume Po), Giancarla Gusmarolika  (stručnjaka za upravljanje okolišem i prilagodbu klimatskim promjenama)i Laure Giusti  (ProgettoMediterranea).
Popodnevno zasjedanje nastavljeno je sesijom s nazivom "Upravljanje lokalnom prilagodbom: planovi, akcije i uključivanje građana" gdje su, nakon uvodno iznesenih mjera prilagodbe uvedenih tijekom AdriaClim projekta, o čemu je govorio Christian Marasmi (regija Emilia-Romagna), u raspravi sudjelovali panelisti koji su govorili o iskustvima stečenim tijekom aktivnosti projekta AdriaClim - Roberto Montanari  (obalni pilot Emilia-Romagna), Gaia Galassi (pilot regije MarcheClaudiaFerrari - Općina Venecija), Gianfranco Pozzer (obalni pilot Veneto),  Pietro Calabrese (pilot regijePuglia), Maria Limongelli (Molise Regija Pilot), Sara Menon (FriuliVeneziaGiulia Pilot), Vicko Grkeš (pilot Dubrovačko neretvanske županije), Martin Vukašin (pilot Zadarske županije) i Maja Vukan (pilot Splitsko-dalmatinske županije).
"Upravljanje lokalnom prilagodbom: znanstveni rezultati priopćeni široj javnosti " naziv je četvrte, posljednje sesije na kojoj je SelvaggiaSantin (CMCC) uvodno govorila o doprinosu projekta AdriaClim klimatskoj pismenosti oceana, a potom su o lokalnim planovima i iskustvima zanimljiva izlaganja imali panelisti Selvaggia Santin (Centro Euro-Mediterraneo sui Cambiamenti Climatici - CMCC), Sara Segantin(Geo Rai 3), Luca Ciceroni (Rai Meteo) i Giacomo Zattini (Friday for the future).
AdriaClim je akronim istraživačkog projekta financiranog od strane talijansko-hrvatskog Interreg programa suradnje koji je posvećen podršci razvoju znanstveno utemeljenih regionalnih i lokalnih planova prilagodbe klimatskim promjenama. AdriaClim se bavi prijetnjama klimatskim promjenama razvojem regionalnih i lokalnih planova prilagodbe temeljenih na ažuriranim meteorološkim i oceanografskim informacijama dobivenim kroz novouvedene sustave promatranja i modeliranja za Jadransko more.
Ukupna vrijednost AdriaClim projekta je 8.823.415,00 eura, od čega 85 posto čine bespovratna sredstva financirana iz ERDF-a u sklopu Interreg programa prekogranične suradnje Italija-Hrvatska. Projekt AdriaClim provodi 19 partnera iz Italije i Hrvatske.