Javna ustanova RERA S.D. za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije besplatno priprema i provodi projekte za sva javno-pravna tijela odnosno gradove i općine SDŽ kroz projekt Tehničke pomoći „Savjetom do fondova“. Svrha tog projekta je ojačati opće kapacitete lokalne i područne (regionalne) samouprave za adekvatno planiranje i provedbu mjera usmjerenih na korištenje sredstava EU fondova kroz jačanje kapaciteta regionalnog koordinatora. Specifično, projektom se doprinosi jačanju i razvoju mreže podrške prijaviteljima i korisnicima ESI fondova iz redova javnopravnih tijela kroz savjetodavnu potporu u pogledu pripreme i provedbe projekata od strane JU RERA S.D., informiranju šire javnosti o mogućnostima i provedbi ESI fondova te potpora jačanju kapaciteta korisnika za pripremu i provedbu projekata za sufinanciranje iz EU fondova i jačanju internih kapaciteta JU RERA S.D. 

Prihvatljive aktivnosti u okviru projekta Tehničke pomoći odnose se na poslove koje regionalni koordinatori obavljaju u okviru javnih ovlasti, odnosno poslove od javnog interesa povjerene regionalnim koordinatorima člankom 25. Zakona o regionalnom razvoju Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 147/14, 123/17). Također, prihvatljive aktivnosti usmjerene su i na provedbu specifičnih aktivnosti koje se odnose na ESI fondove što uključuje informiranje o mogućnostima i provedbi ESI fondova, jačanje kapaciteta (potencijalnih) korisnika u odnosu na pripremu i provedbu projekata ESI fondova te jačanje općih kapaciteta lokalne i područne (regionalne) samouprave za adekvatno planiranje i provedbu mjera usmjerenih na korištenje sredstava EU fondova, osobito u pogledu pripreme za naredno programsko razdoblje. Sve provedene aktivnosti u dosadašnjem periodu bile su usmjerene na podizanje regionalne konkurentnosti i razvoj Splitsko-dalmatinske županije, te na jačanje kapaciteta jedinica lokalne samouprave i javno-pravnih tijela kojima je Županija osnivač ili vlasnik. 

JU RERA S.D. je u sklopu svojih aktivnosti pružila podršku u pripremi projekata na otvorene natječaje Europskog socijalnog fonda (ESF), jednog od strukturnih fondova Europske unije čiji je osnovni cilj smanjenje razlika u životnom standardu u državama članicama EU. Kroz program Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020. samo u prošloj godini provedeno je ukupno 7 projekata. Među njima svakako valja istaknuti projekte koji se tiču procesa deinstitucionalizacije kojima se jačaju ljudski kapaciteti u sustavu socijalne skrbi, ali i grade ili rekonstruiraju i opremaju potpuno novi infrastrukturni kapaciteti. Tako je Javna ustanova socijalne skrbi Centar za pružanje usluga u zajednici Split bio je nositelj projekta „Centar u zajednici“ čiji je cilj podrška procesu deinstitucionalizacije i prevencije institucionalizacije djece i mladih s poteškoćama u ponašanju, te olakšanje pristupa njihovog života u zajednici.  Projektom su obuhvaćene obitelji s djecom na području Županije i to kroz usluge savjetovanja i pomaganja obitelji, poludnevnog boravka te organiziranog stanovanja uz sveobuhvatnu podršku. Navedene usluge provodi 11 stručnjaka u neposrednom radu s djecom, mladima i njihovim obiteljima. Uslugu savjetovanja i pomaganja obitelji provode dva mobilna tima, sastavljena od socijalnog pedagoga, psihologa i socijalnog radnika, koji rade s obiteljima u njihovim domovima, dok se savjetodavni rad kao i usluga poludnevnog boravka provodi u Odjelu boravka i savjetovanja (20 korisnika). S ciljem uspješnog osposobljavanja za samostalan život, za šest korisnica ženskog spola realizirana je usluga organiziranog stanovanja uz sveobuhvatnu potporu stručnjaka kojima je projektom također osigurana edukacija i supervizija o organiziranom stanovanju. Trajanje projekta je od listopada 2019. do  listopada 2022. godine, a ukupni proračun iznosi 5.995.683,51 HRK (795.763,95€).

Unapređenje socijalne infrastrukture, kupovinom, rekonstrukcijom i opremanjem novih prostorija u Centra za socijalnu skrb (CZSS) Trogir (koji je i ujedno i nositelj), postiglo se projektom “Sretna obitelj – zdrava zajednica” - unaprjeđenje infrastrukture za pružanje socijalnih usluga u zajednici. U suradnji s Centrom za odgoj i obrazovanje „Juraj Bonači“  provodi se deinstitucionalizacija, proces transformacije i proces prevencije institucionalizacije te razvoj mreže izvaninstitucijskih usluga i službi podrške u zajednici. Projektom su osigurani novi uredi i prostori za CZSS Trogir koji će djelatnicima omogućiti adekvatan rad s korisnicima. Provedbom projekta doprinosi se smanjenju broja institucionaliziranih ranjivih skupina te omogućava njihov proces inkluzije odnosno sprječavanje daljnje institucionalizacije novih korisnika.  Ukupni prihvatljivi troškovi u trogodišnjem trajanju  projekta (srpanj 2020. - rujan 2023.) iznose 3.313.290,84 HRK (439.750,00 €). Centar za socijalnu skrb Split (CZSS) nositelj  je projekta  „Obitelj u centru“ – unaprjeđenje kvalitete izvaninstitucijskih socijalnih usluga Obiteljskog centra Split,  kojim se namjerava osnažiti djelovanje Obiteljskog centra Split, pružiti stručna podrška ranjivim skupinama stanovništva koje su u riziku institucionalizacije te senzibilizirati javnost za položaj i potrebe navedenih skupina. Projektom se također rješava problem nedostatnih prostornih, kadrovskih i financijskih kapaciteta za unaprjeđenje usluga socijalne skrbi. Svrha projekta je unaprjeđenje kvalitete izvaninstitucijskih usluga koje pruža CZSS Split kroz jačanje kapaciteta Obiteljskog centra. Razdoblje provođenja projekta je od listopada 2021. do listopada 2023. godine, a ukupan proračun iznosi 2.988.982,97 HRK (396.706,21 EUR). 

 

 

EU FORMAT, TV Jadran 

 

 „Zaželi – program zapošljavanja žena“, osnažio je i unaprijedio radni potencijal više od 100 teže zapošljivih žena (žene preko 50 godina, žene s nižom razinom obrazovanja, itd.) u lokalnoj zajednici. Time su ublažene psihološke, sociološke i ekonomske posljedice njihove dugotrajne nezaposlenosti i smanjen je rizik od siromaštva. Također, ženama je omogućeno povećanje znanja i vještina potrebnih na tržištu rada kroz dodatno usavršavanje kako bi po završetku projekta bile konkurentnije na tržištu rada. S druge strane, projektnim aktivnostima potaknuta je socijalna uključenost i spriječena prerana institucionalizacija više od 600 osoba starije životne dobi koje su prepoznate kao posebno osjetljiva i potrebita skupina društva. Dobri primjeri učinkovitosti ovog programa su rezultati postignuti u Solinu (Solin za sve!), te općinama Lokvičići (Zaželi u Lokvičićima), Cista Provo (Zaželi-ostvari u općini Cista Provo), Proložac (Briga za potrebite), Hrvace (Ja to mogu, ja to želim), i Zmijavci (Zaželi kvalitetu života u Zmijavcima), kojima je RERA S.D. pružila tehničku pomoć pri pripremi i prijavi projektnog prijedloga te tijekom evaluacijskog procesa. Te aktivnosti, za koje je izdvojeno skoro 9.5 milijuna kuna, su se kroz dosadašnju provedbu pokazale vrlo uspješnima, zapravo nenadomjestivima u lokalnim zajednicama,  a o uspješnosti govori i činjenica da je u listopadu ove godine Splitsko-dalmatinska županija uručila 29 ugovora vrijednih više od 28 milijuna kuna za treću fazu ovog programa.

 

                                                                                                                               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Razvoj programa za aktivno uključivanje i povećanje zapošljivosti mladih i starijih osoba na području Urbane aglomeracije Split (UAS) pod nazivom Aktiviraj se i kreni!, čiji je nositelj Centar za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata a partner Udruga „MI“- Split,  je u periodu od ožujka 2021. do studenoga 2022. osigurao društvenu i radnu integraciju nizom besplatnih sadržaja za stanovnike UAS  koja obuhvaća 6 gradova (Split, Kaštela, Omiš, Sinj, Solin, Trogir) te 7 općina (Dicmo, Dugi Rat, Dugopolje, Klis, Lećevica, Muć, Podstrana). Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.375.778,00 kuna, bespovratna sredstva osigurana su iz Europskog socijalnog fonda (u iznosu od 85%) i Državnog proračuna Republike Hrvatske (u iznosu od 15%). Cilj projekta je unaprijediti postojeće te razviti nove programe za socijalno uključivanje ciljnih skupina kako bi im se povećala kvaliteta života kroz aktivnije sudjelovanje u društvu, ali i zapošljivost kroz razvoj vještina potrebnih tržištu rada kroz 4 programa odnosno 17 aktivnosti za aktivno socijalno uključivanje, unaprijediti interkulturalne aktivnosti te povećati zapošljivost triju ciljnih skupina i to mladih, osoba starijih od 54, te osoba s invaliditetom u UAS-u.  

 

 

 

Multimedijalni kulturni centar Split, Ustanova za organizaciju kulturnih događanja i Dom mladih su projektom Dan po dan – Mladi u kulturi online poboljšali interaktivni i participativni pristup digitalnim kulturnim i umjetničkim sadržajima i time doprinijeli socijalnom uključivanju mladih kroz razvoj socijalnih i kreativnih vještina, ali i izgradnji uključivog društva kao cjeline.  Projekt je provođen od ožujka 2021. do ožujka 2022. godine, a ukupan proračun iznosio je 498.313,20 HRK (66.137,52 EUR). 

Javna ustanova RERA S.D. je pružila tehničku pomoć  jedinicama lokalne samouprave i u okviru Programa ruralnog razvoja i dijela koji se odnosi na ulaganja u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu. Ključni prioriteti projekta Rekonstrukcija Kulturnog centra Gornje Selo u Općini Šolta su rekonstrukcija postojećeg objekt u suvremeni, multifunkcionalni prostor za kulturna i društvena događanja, dostupan i osobama s invaliditetom. Cilj je navedeni prostor pretvoriti u glavno mjesto okupljanja građana i održavanja raznih kulturnih i društvenih aktivnosti tijekom cijele godine. Ukupan proračun namijenjen ovom projektu iznosi 6.609.912,98 HRK (877.286,17 EUR). Izgradnjom malonogometnog igrališta s pratećim sadržajem u Seget Vranjicu doprinijet će se povećanju kvalitete života na području Općine Seget, te uključenosti građana u organizirane oblike športskih aktivnosti na području općine. Isto tako, doprinijet će se ruralnom razvoju područja kao i smanjenju depopulacije. Posebni ciljevi projekta obuhvaćaju povećanje broja sportsko-rekreacijskih sadržaja i poboljšanje infrastrukture za športske sadržaje. Ukupan proračun projekta iznosi 9.436.000,00 HRK (1.252.372,00 EUR). JU RERA S.D. pružila je tehničku pomoć i u provedbi projekta Rekonstrukcija i opremanje zapuštene zgrade društvenog doma u naselju Bogomolje (općina Sućuraj) koja je bila neuporabljiva, s ciljem dovođenja u društveno korisnu funkciju kroz projekt rekonstrukcije i opremanja zgrade. Kroz projekt koji je trajao od  prosinca 2019. do kolovoza 2021. godine, za koji su izdvojena sredstva u iznosu od 4.754.234,75 HRK (630.995,39 €), otvorit će se minimalno 3 radna mjesta.  

 

 

      

 

Opći cilj projekta Izgradnja centralne zgrade ŠRC Luke u Trilju je poticanje razvoja športske infrastrukture, zadovoljavanje javnih potreba u sportu kroz poticanje i planiranje rekonstrukcije postojeće te opremanje nove sportske infrastrukture na području Grada Trilja, kao načina promidžbe sportskih vrijednosti i popularizacije sporta među građanima, unaprjeđenja sustava sporta te međunarodne sportske promocije Grada Trilja. Specifični cilj projekta je opremanje postojećeg prostora ŠRC Luke Trilj čime će se pridonijeti poboljšanju javnih usluga i boljoj kvaliteti življenja stanovnika Grada Trilja kroz povećanu ponudu sportskih sadržaja. Ukupan proračun projekta je 9.422.968,75 HRK (1.250.642,87 EUR). Tehnička pomoć pružena je i Ustanovi za istraživanje i širenje znanja u području prehrane i zdravlja CEKOM 3LJ. Opći cilj projekta CEKOM 3LJ je poticanje gospodarskog razvoja i uvođenje strukturnih promjena, poboljšanje inovacijskog okruženja i jačanje inovacijskog lanca vrijednosti kroz povećanje aktivnosti istraživanja, razvoja i inovacija poslovnog i znanstveno-istraživačkog sektora usmjerenih na komercijalizaciju rezultata u cilju diversifikacije proizvodnje unutar dva tematska područja Strategije pametne specijalizacije RH: Zdravlje i kvaliteta života i Hrana, te bio-ekonomija.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Javna ustanova RERA S.D. je kroz tehničku pomoć uključena i u projekt izgradnje i uspostave Reciklažnog dvorišta Trilj. Svrha projekta je doprinos povećanju stope odvojenog prikupljenog komunalnog otpada i smanjenje količine otpada koji se odlaže na odlagališta. Provedbom ovog projekta unaprijedit će se sustav gospodarenja otpadom na području Trilja, smanjiti ukupna količina otpada koja nastaje, omogućiti adekvatno mjesto za odlaganje odvojeno prikupljenog otpada i povećati svijest građana o važnosti pravilnog odvajanja otpada, recikliranja i smanjenja nastanka otpada. 

Uspostava Regionalnog centra kompetentnosti u turizmu i ugostiteljstvu Split (RCK), u trajanju od 48 mjeseci i iznosu od 74.325.504,37 kn (9.864.700,00 €), unaprjeđuje ljudske potencijale u turizmu i ugostiteljstvu, a ciljne skupine su redovni učenici, polaznici programa cjeloživotnog učenja, (strukovni) nastavnici i mentori iz gospodarstva. Potreba za RCK je proizašla iz osluškivanja  tržišta i  provedenoj anketi kod poslodavaca koji imaju poteškoća s pronalaženjem kvalitetnog kadra. Poslodavci u turizmu  će imati dugoročnu korist od uspostave RCK budući da se njime adresira strukturna neusklađenost između ponude i potražnje na tržištu rada u sektoru turizma. Projekt Uspostava infrastrukture Regionalnog centra kompetentnosti Turističko - ugostiteljske škole Split, okupio je kao partnere Splitsko-dalmatinsku županiju, Grand Hotel Lav d.o.o. za ugostiteljstvo i turizam, Hrvatski zavod za zapošljavanje, Javnu ustanovu RERA S.D. i Turističko-ugostiteljsku školu Šibenik, a projektom će se omogućiti  potrebni prostorno-tehnički uvjeti u školi za adekvatno obavljanje svih aktivnosti i djelatnosti kao regionalnog centra kompetentnosti za područje turizma i ugostiteljstva. Ključna aktivnost podrazumijeva izvedbu radova na rekonstrukciji, dogradnji i nadogradnji te opremanje RCK-a TUŠ Split. Kao rezultat ove aktivnosti bit će rekonstruiran, dograđen i nadograđen RCK, izrađen energetski certifikat te ishođena uporabna dozvola. Također, u sklopu ove aktivnosti predviđeno je opremanje praktikuma pomoćnog kuhara i slastičara za učenike s posebnim potrebama. Ukupan proračun projekta koji traje 42 mjeseca (od rujna 2021. godine kada je potpisan Ugovor o financiranju) iznosi 97.584.711,00 HRK (12.951.717 €).

Gotovo 19 milijuna kuna Splitsko – dalmatinska županija je dobila iz Europskog fonda za regionalni razvoj za projekt “Poboljšanje pristupa primarnoj zdravstvenoj zaštiti u Splitsko-dalmatinskoj županiji”, s naglaskom na udaljena i deprivirana područja, a J.U. RERA S.D. je i za ovaj projekt pružala usluge tehničke pomoći, Partner na projektu je Dom zdravlja Splitsko-dalmatinske županije, ustanova nastala 2003. godine  udruživanjem čak 13 domova zdravlja, a osnovna djelatnost mu je pružanje zdravstvenih usluga na razini primarne zdravstvene zaštite, što se provodi kroz obiteljsku medicinu, pedijatriju, ginekologiju, dentalnu medicinu, patronažnu službu, medicinu rada i laboratorijsku dijagnostiku. Svrha projekta je povećati dostupnost i raznovrsnost usluge primarne zdravstvene zaštite i smanjiti broj upućivanja u bolnice kroz ulaganja u infrastrukturu i opremu pružatelja primarnih zdravstvenih usluga. Provedbom projekta riješit će se problemi zastarjele i nedostatne opremljenosti i izravno pridonijeti ostvarenju specifičnog cilja iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, koji podrazumijeva smanjenje broja upućivanih u bolnice za 15 posto u 2023. godini u odnosu na 2015. na razini RH, što je i konačni rezultat projekta – jačanje najvažnijeg i najkritičnijeg segmenta, a to je upravo primarna zdravstvena skrb. Ciljna skupina projekta su pacijenti s pripadajućih ispostava područja domova zdravlja koji na projektu sudjeluju kao partneri, zatim liječnici i medicinsko osoblje koji će biti pružatelji usluga iz domene primarne zdravstvene zaštite. Projektom su predviđeni infrastrukturni radovi uređenja objekata Doma zdravlja – ispostava Sinj i ispostava Split (lokacija bivše Školske poliklinike) te opremanje ordinacija liječnika Doma zdravlja i koncesionara u 11 ispostava na području Splitsko- dalmatinske županije. Projekt je trajao od 1. listopada 2019. do 1. prosinca 2021. godine. 

Tehnička pomoć JU RERA S.D. nije izostala ni u provedbi projekata čiji je cilj poboljšanje usluga u predškolskim ustanovama diljem županije i prilagođavanje potrebama modernog života. Tako je projekt Izgradnje Dječjeg vrtića i jaslica  u Općini Primorski Dolac, čiji je nositelj projektnih aktivnosti Općina Primorski Dolac, usmjeren na rješavanje pitanja nedovoljnih kapaciteta za organiziranu skrb o djeci predškolske dobi na području Općine, usklađivanje postojećih uvjeta rada s Državnim pedagoškim standardom, te mogućnost rada jaslica za djecu od 1 do 3 godine starosti. Izgradnjom i opremanjem dječjeg vrtića i jaslica omogućuje se  organizirano, stručno i sigurno zbrinjavanje djece, a njihovim se roditeljima pruža  mogućnost uključenja na tržište rada. Također, dječji vrtić će zaposliti 7 djelatnika što predstavlja izravni doprinos stvaranju novih radnih mjesta. Trajanje projekta je od rujna 2020. do  rujna 2022. godine, a ukupan iznos projekta bio je 6.594.925,00 HRK (875.297,00 €). Izgradnja i opremanje dječjeg vrtića te povećanje kapaciteta za organiziranu skrb djece predškolske skrbi predviđeno je projektom Izgradnja Dječjeg vrtića u Seget Vranjicu (Općina Seget), za što je izdvojeno 10.851.324,08 HRK  (1.440.218,21 €) ukupnog proračuna, u trajanju od  siječnja 2021. do siječnja 2023. godine. Glavni cilj projekta Unaprjeđenje usluga Dječjeg vrtića „Zvončić“ u Vrlici  bio je produljenje radnog vremena Dječjeg vrtića čime je izravno obuhvaćeno 15 djece, njihovi roditelji, kao i dvoje odgojitelja i kuhar/ica koja će proći primjerene edukacije. Cilj je stvoriti okruženje prihvatljivo za život mladih obitelji jer će produljenim boravkom djece u vrtiću dobiti kvalitetniji odgoj i obrazovanje zbog sudjelovanja u posebnih programima te će se time riješiti problem zbrinjavanja djece nakon 13 sati, kada je radno vrijeme vrtića završavalo. Ukupan proračun projekta iznosio je 551.460,00 HRK (73.191,32 EUR). Neusklađenost radnog vremena vrtića s potrebama roditelja bio je izazov i Dječjeg vrtića „Cvrčak“ u Solinu, pa je cilj projekta bio osigurati usluge za polaznike vrtića koje doprinose ravnoteži poslovnog i obiteljskog života kroz unaprjeđenje kvalitete postojećih i uvođenje novih usluga prilagođenih realnim potrebama roditelja i djece. Ukupan iznos za ova dva projekta iznosi 2.574.495,55 HRK (341.695,00 EUR). Za Dječji vrtić u Trilju predviđena je izgradnja i opremanje, a Rekonstrukcija dogradnjom i nadogradnjom Dječjeg vrtića i jaslica u Gradu Sinju projekt je kojim će se rekonstruirati tzv. brownfield  građevinu (napušteni i zapušteni prostor koji je izgubilo svoju funkciju) - rekonstruirat će se i nadograditi postojeći objekt i prenamijeniti u prostor dječjeg vrtića, osigurat će se adekvatan prostor za aktivnosti korisnika te rad djelatnika dječjeg vrtića. Prostor će biti namijenjen djeci stanovnika Grada Sinja i pripadajućih naselja formiranjem novih vrtićkih i jasličkih skupina. Ukupan proračun projekta iznosi 8.220.158,06 HRK (1.091.002,00 EUR).

U okviru drugog poziva (2018.) INTERREG IPA prekograničnog programa Hrvatska – BiH – Crna Gora 2014.-2020., ugovoren je projekt WRECKS4ALL - Zaštita podvodnog nasljeđa kroz digitalizaciju i valorizaciju kao novi oblik turističke ponude, za čiju provedbu JU RERA S.D. pruža tehničku pomoć u provedbi korisniku, hrvatskom partneru na projektu, Pomorskom muzeju Split.  Glavni cilj projekta je doprinijeti jačanju i diverzifikaciji turističke ponude zasnovane na podvodno-kulturnom naslijeđu Jadrana kroz prekogranično upravljanje, zaštitu, promociju i održivu valorizaciju podvodnih brodskih olupina. Očekuje se da će navedeni projekt u velikoj mjeri doprinijeti poboljšanju trenutnog stanja jedinstvene podvodne kulturne baštine regije, evidenciji i zaštiti iste, kao i promociji ovog značajnog segmenta suvremene turističke ponude. Pritom će osobita pažnja biti posvećena poboljšanju vidljivosti te destinacijskog menadžmenta hidro-arheoloških lokaliteta jadranskog prostora obuhvaćenog projektom. Planirano je predlaganje najboljeg modela za predstavljanje destinacijskog menadžmenta i podvodnog kulturnog nasljeđa koji će osigurati konkurentnost ronilačko-turističkih destinacija Hrvatske, Bosne i Hercegovine te Crne Gore. Projekat je trajao od 2020. do 2022. godine, a proračun projekta u Splitsko-dalmatinskoj županiji iznosio je 322.788,09 €. 

U okviru Programa transnacionalne suradnje INTERREG Jadransko-jonski program transnacionalne suradnje - ADRION 2014.-2020., JU RERA S.D. pruža tehničku pomoć Splitsko-dalmatinskoj županiji (projektnom partneru) na projektu TransCPEarlyWarning čija je provedba započela 2020. i trajat će do 2023. godine. Ovaj projekt, čiji je proračun u Splitsko-dalmatinskoj županiji iznosio 209.935,96 €, bavi se jačanja sustava  civilne zaštite u Jadransko-jonskoj makroregiji. Opći cilj projekta je razvoj platforme za rano upozoravanje civilne zaštite koja integrira relevantni model sustava koji je proizašao iz temeljite studije regulatornih okvira, legislative, postupaka, procesa, uključivanja dionika, postojećih sustava i izvora podataka u različitim zemljama Jadransko-jonskog područja. Ova će platforma biti predmet pilot testiranja u 7 zemalja koje sudjeluju u projektu: Italiji, Grčkoj, Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Albaniji. Lekcije naučene iz pilot testiranja dovest će do izrade strateškog i akcijskog plana koji nude zajedničku viziju i rješenja za rano upozoravanje civilne zaštite na području ADRION regije. U tom kontekstu, rezultat projekta doprinosi povećanju organizacijske razine sposobnosti mehanizma civilne zaštite. 

Intenzivna uloga JU RERA S.D. u pripremi i provedbi razvojnih projekata za korisnike, javno- pravna tijela u SDŽ, ali i pripremu strateških dokumenata se nastavlja u kontinuitetu. Sve više gradova i općina, ali i ostalih javnopravnih tijela,  koristi RER-ina znanja i kapacitete u pripremi projekata, od kojih su brojni već ugovoreni te provedbi razvojnih projekata koji se uspješno realiziraju. Pružanje tehničke savjetodavne pomoći javno-pravnim tijelima sastavni je dio projekta „Tehnička pomoć – savjetom do fondova“ što omogućuje našim korisnicima besplatnu uslugu pripreme i provedbe projekata. Iz svega navedenog očito je da je RERA  kroz prethodne godine stekla sve potrebne preduvjete za kapitalizaciju ranijih iskustava te uz podršku našeg osnivača, Splitsko-dalmatinske županije, i dalje, sa svim svojim kapacitetima, stoji na raspolaganju gradovima i općinama te ostalim javno-pravnim tijelima u Županiji.